اچ آی وی (HIV ) چیست؟

اچ آی وی نام یک ویروس و همچنین بیماری ایدز که این ویروس باعث آن می‌شود می‌باشد. حرف اچ H از کلمه Human یعنی انسان گرفته‌شده، به این معنی که مردم به آن مبتلا می‌گردند. حرف آی I از کلمه Immunodeficiency گرفته‌شده، به این معنی که سیستم محافظتی شما موردحمله قرار می‌گیرد. حرف وی V از کلمه Virus به معنی ویروس گرفته‌شده که باعث این بیماری می‌شود.

در مرحله بعد کروموزوم ها پس از تثبیت بر روی لام رنگ آمیزی و آنالیز می شوند. آنالیز شامل مطالعه دقیق کروموزوم ها از نظر تعداد، اندازه و شکل ساختمانی است. تغییر در تعداد کروموزومها، اندازه، شکل و ساختمان غیر طبیعی آنها می تواند باعث اختلال در رشد جسمی و ذهنی فرد شده و در بعضی از عملکرد های طبیعی بدن نظیر باروری نیز مؤثر باشد.

HIV یک عفونت ویروسی مزمن است که اگر زود تشخیص داده شود با شروع درمان و رعایت اصول بهداشتی به‌تدریج میزان عفونت‌زایی آن کم می‌شود. افراد مبتلابه این ویروس می‌توانند بدون ترس از انگ اجتماعی با شروع درمان، به زندگی سالم بپردازند. ایدز (AIDS) نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. ایدز یک بیماری است که مسئله مهم در مورد آن، آمار بیماری مبتلایان نیست، بلکه مهم این است که حدود ۶۰ درصد افراد مبتلابه این ویروس از وجود عفونت HIV در بدنشان اطلاع ندارند. این وضعیت نه‌تنها موجب پیشرفت ویروس در بدن و بروز بیماری می‌شود، بلکه احتمال انتقال این ویروس به اطرافیان از افرادی که با آنان روابط نزدیک جنسی دارند و بخصوص همسرانشان وجود دارد.

آزمایشگاه رازی رشت جهت رفاه حال همشهریان عزیز کلیه خدمات آزمایشگاهی مرتبط با HIV را ارائه می نماید.